Sesja Rady Miasta Zgierz
Relacja ONLINE



2013-03-26 18:20
Pkt 8. ppkt l) porządku obrad

 Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały Nr XXX/308/12 Rady Miasta Zgierza z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie postanowienia o przejęciu obowiązku odbierania przez Gminę Miasto Zgierz odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Projekt uchwały wraz z autopoprawką przedstawił Z-ca Prezydenta P. Staniszewski.

Komisja Budżetu i Finansów RMZ wydała opinię pozytywną.

Komisja Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej RMZ wydała opinię pozytywną.

Komisja Inicjatyw Gospodarczych RMZ nie wydała opinii.

Komisja Statutowo-Prawna RMZ procedowała projekt, ale nie wydała opinii.

Radny M. Pilarski mówi, iż podjęcie tejże uchwały, różnicuje pod kątem obowiązku odbierania odpadów przedsiębiorców oraz pozostałych mieszkańców miasta Zgierza. Pyta także, w jaki sposób zostanie rozwiązana sytuacja, jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność na terenach zamieszkałych, czy także będzie podpisywał deklaracje?

Radny J. Sokół mówi, iż przedsiębiorcy obciążeni są wieloma kosztami swojej działalności. To byłoby kolejne. Przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy, Miasto powinno wyjść im na przeciw. Radny mówi, że spotkał się z przedstawicielami Izby Przemysłowo-Handlowej - prosili o uregulowanie tej kwestii.

Z-ca Prezydenta B. Bączak mówi, że to wyłączenie, spowoduje, że firmy (czyli ci, którzy dają pracę innym) będą miały wybór z jaką firmą wywożącą śmieci podpiszą umowę. Przypomina, że dotyczy to tylko odpadów komunalnych. Ten projekt to zwrot ku przedsiębiorcom.

 Radny M. Pilarski mówi, iż znakomita większość firm prowadzi działalność w budynkach mieszkalnych, np. gdy ktoś prowadzi sklep w bloku. Pyta także, jaki to przepis nakazuje przedsiębiorcom podpisanie umowy o wywóz śmieci? Mówi także, że można to rozwiązanie zastosować do firm "zamkniętych" takich jak np. szpital.

Z-ca Prezydenta B. Bączak mówi, że ustawa nakazuje podpisanie umowy, natomiast daje także możliwość odbierania przez gminę odpadów od przedsiębiorców prowadzących działalność.

Radny M. Pilarski pyta, jak będzie prowadzona kontrola w tej kwestii?

Z-ca Prezydenta B. Bączak tłumaczy, że właściciel nieruchomości prowadzi gospodarkę odpadami we własnym zakresie.

Na pytanie radnego dot. podania dokładnego przepisu nakazującego podpisanie umowy na wywóz śmieci, odpowiada Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMZ P. Królewiak.

Radny A. Mięsok protestuje przed wskazywaniem, iż wszyscy przedsiębiorcy są oszustami i złodziejami.

Radny M. Pilarski zgłasza sprzeciw wobec wypowiedzi radnego Mięsoka. Dodaje, że wszystkie te argumenty nie przekonują go do tworzenia oddzielnej kategorii mieszkańców, czyli tych wyłączonych z obowiązku przekazywania odpadów gminie.

Radna K. Kupis-Wojciechowska pyta o sposób składania deklaracji w sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w miejscu gdzie zamieszkuje inna osoba nieprowadząca takiej działalności.

Naczelnik P. Królewiak wyjaśnia, że rada może podjąć uchwałę, na mocy której, może ustalić opłatę za odbiór śmieci dla takiej właśnie nieruchomości "mieszanej".

Radna K. Kupis-Wojciechowska mówi, że wszyscy inni także są obciążani różnymi podatkami i opłatami. Jest jednak za możliwością zróżnicowania stawki za wywóz dla przedsiębiorców.

Z-ca Prezydenta B. Bączak mówi, że przedsiębiorcy nie będą zwolnieni z konieczności podpisywania umowy i opłaty za wywóz odpadów komunalnych. Po podjęciu tej uchwały, będą jednak mogli negocjować stawkę za wywóz.

Wiceprzewodniczący RMZ G. Maciński mówi, że ta uchwała pozwoli przetrwać małym zgierskim przedsiębiorcom, a to pozwoli zachować miejsca pracy.

Radny T. Kupis mówi, że dla przedsiębiorców każdy miesiąc lub rok jest inny, zarówno pod względem ilości produkowanych odpadów, jak i dochodów.

Radny M. Pilarski mówi, że ten system "śmieciowy" jest zły, ale niestety został narzucony samorządom. Koszty obciążają mieszkańców. Dlaczego wyłączać część mieszkańców z tego obowiązku, to jest nieuczciwe.

Mieszkaniec M. Kolenda protestuje przeciwko temu, co chce uczynić przedsiębiorcom radny Pilarski. Przedsiębiorca musiałby z góry zeznać, ile odpadów wyprodukuje, a następnie za to zapłacić. Deklaracje natomiast można zmienić dopiero po 14 dniach. To wiąże się z licznymi komplikacjami.

Przewodniczący Zarządu Osiedla Piaskowice-Aniołów M. Wolski mówi, że przedsiębiorcy i tak będą płacić za wywóz śmieci, zarówno komunalnych jak i np. poprodukcyjnych.

W związki z brakiem kolejnych pytań i uwag, Przewodniczący RMZ J. Komorowski poddaje pod głosowanie ww. projekt uchwały.

W głosowaniu: za - 16, przeciw - 0, wstrzym. - 2, uchwała została podjęta.

Drukuj
[ Powrót ]